fajna


fajna_logo

Jesteśmy przedsiębiorstwem społecznym zajmującym się aktywizacją osób z niepełnosprawnościami poprzez pracę i wspólne działania. Nazywamy siebie efektywnymi osobami z niepełnosprawnością, bo tacy właśnie jesteśmy.

Jako partner franczyzowy brytyjskiej firmy CLARITY EFBP, zajmujemy się wytwarzaniem kosmetyków metodą manufakturową. Nasza oferta to naturalne, ręcznie robione oraz konfekcjonowane mydła o właściwościach prozdrowotnych. Bogaty asortyment (ponad 60 rodzajów mydeł) sprawia, iż dostosowane są one do wszystkich typów skóry, niezależnie od płci i wieku. Wykonywane są one tylko z naturalnych składników pochodzenia roślinnego (barwniki, ekstrakty, gliceryna).

Naszą propozycję wzbogaciliśmy o dodatkowy innowacyjny element, czyli produkcję mydeł dedykowanych. Są to produkty wykonane z naturalnej gliceryny w kształcie, kolorze i zapachu opracowanym specjalnie dla Klienta. Oferta ta skierowana jest przede wszystkim do firm, instytucji oraz organizacji, które chcą promować swoją markę lub siebie w oryginalny sposób. Specjalnie zaprojektowane mydła w kształcie logotypu stają się gadżetem reklamowym, produktem promocyjnym.

FAJNA Spółdzielnia Socjalna jest także operatorem systemu sieci Wysp Prospołecznych Zakupów, zlokalizowanych w największych Centrach Handlowych w Polsce, gdzie bezpośrednio na stoiskach sprzedawane są produkty oraz usługi Przedsiębiorstw Społecznych.

Odrębnym rodzajem naszej działalności jest wytwarzanie elementów małej architektury parkowej, ogrodowej, wodnej i miejskiej (ławki, fontanny, kosze na śmieci, gazony, cokoły funkcjonalne np.: słupy parkingowe, stojaki rowerowe) z innowacyjnego, autorskiego materiału – MARMURO – kompozytu mineralnego opartego na cemencie. Jego cechą charakterystyczną jest wygląd zewnętrzny (kolor, faktura, wzór, połysk) nawiązujący do marmuru lub innych skał metamorficznych. Wyroby mogą być wykorzystywane na zewnątrz (całoroczne) w parkach czy w przestrzeni miejskiej jak również wewnątrz (centra handlowe, kościoły, etc.).

Zajmujemy się również design`em, usługami projektowymi, produkcją artykułów dekoracyjnych oraz prowadzeniem warsztatów rękodzielniczych.

Fajna Spółdzielnia, jako przedsiębiorstwo ponadnarodowe, jest laureatem konkursu organizowanego przez UNOY na temat aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem. Jesteśmy także tryumfatorem konkursu NESsT Polska, dzięki czemu otrzymaliśmy grant oraz wsparcie umożliwiające rozwój MARMURO. Działamy ponadto przy realizacji transgranicznych projektów polsko-czeskich.

Obecnie realizujemy projekt SeniorIT, poświęcony edukacji osób starszych w zakresie nowych technologii. Uczymy seniorów jak w życiu codziennym efektywnie wykorzystywać zasoby Internetu za pomocą tabletów. Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w konkursie ASOS 2015.

Wspólnie z lokalną społecznością Miasta Zabrze, wykorzystując nasze zasoby, rozpoczniemy niebawem rewitalizację zdegradowanego parku. UROCZYSKO LEŚNE to kolejny śmiały projekt, który pozyskał akceptację i partycypuje w środkach budżetu miejskiego.

To, co nas wyróżnia, to w pełni odpowiedzialne społecznie podejście do rozwiązywania problemów zagrożenia wykluczeniem szczególnie wśród osób z niepełnosprawnościami za pomocą kreatywnych i innowacyjnych metod prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego oraz umiejętnego zarządzania różnorodnością.